Narodením sa všetko začína. Jednotlivé vnemy dieťaťa postupne nadobúdajú svoju funkčnosť a účinnosť. Je to zázrak, všetko funguje ako má, bez toho, aby sme niečo museli nasilu meniť. Je nám to samozrejmé, všetko je tak ako má byť. Postupne vnímame od otvorenia očí všetko – na blízko, na diaľku, farebne a v kontúrach ako majú byť. Nezakopávame, vieme sa orientovať a spoznávame veci okolo nás. Nevieme však povedať ako vidíme, lebo nikdy sme inak nevideli. Vieme sa sústrediť, či sme v školských laviciach a vidíme na tabuľu, alebo sa učíme – čítame i pri nočnej lampičke.

Užívame si život naplno a vychutnávame si aj najmenšie detaily, ktoré dokážeme vnímať a je jedno či to je cez deň alebo v noci. Keď sa zošerí a prípadne začne pršať, i tak vieme vidieť to, čo potrebujeme. Keď sadneme za volant vidíme nielen pred seba, ale i periférne vnímame okolie okolo nás. Keď sadneme k počítaču, berieme ako samozrejmosť pracovať hodiny a neustále pozerať na modrú obrazovku. Častokrát okorenené klimatizáciou, prípadne prievanom. Dobre vidieť mravca, či komára, drobné písmenka, alebo odlíšiť zelenú je pre mnohých samozrejmosť, nie však pre všetkých. I samozrejmosť u mnohých však nie je absolútno a strata dokonalého vnímania a vychutnávania si života prináša trpkú príchuť diskomfortu.

Život nám však môže vniesť už v detstve komplikácie so zrakom, a v dospelosti doplácame na to, že rodičia nepovažovali za potrebnú očnú prehliadku, lebo dieťa sa nesťažovalo. Zafixovaná tupozrakosť v 7. roku života je už neliečiteľná po celý život.

Počas detstva a dospievania sa môžu vyskytnúť rôzne diagnózy, vrátane úrazov, ktoré môžu poznačiť schopnosť videnia jednotlivca na celý život. Niektoré diagnózy sa s nimi ťahajú po celý život. A bez toho, aby sme to mohli ovplyvniť, ich niekedy odovzdávame genetickou informáciou aj svojím deťom.

Niekedy diagnózam pomôžeme sami – stravou, fajčením, úrazmi, prácou s PC, ale hlavne naším prístupom o samozrejmosti videnia. Rôzne obmedzenia či už v bežnom živote, pri športe, alebo v práci sa zrazu stávajú nepríjemné a niekedy až problematickou realitou. Je jedno, v ktorom období života prídu.

Dávame možnosť sprevádzať kvalitu života všetkým – od detstva až po starobu. Je fajn ak vieme včas zistiť a vyriešiť to, čo by Vášmu životu zhoršovalo videnie. Niekedy riešenia zistených problémov nie je záležitosť ani dní, ani týždňov a ani mesiacov. Preto sme očná ambulancia pre deti aj dospelých. Pre všetkých na jednom mieste od narodenia až po starobu.